• Telefon 0.412 415 5152

Emzirme Politikamız

 Ana Sayfa / Sayfalar / Emzirme Politikamız
Emzirme Politikamız

 1. Emzirmenin anne ve bebek sağlığı yönünden yararlarını ve anne sütünün öneminin anlatılması ve tüm annelerin emzirmeye teşvik edilmesi amacıyla Aile Sağlığı Merkezimizde yazılı bir emzirme politikası mevcuttur.
 2. İlgili tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitim alarak, anne sütüyle emzirme konusunda destekleri sağlanır.
 3. Kuruma başvuran ve ev gezileri sırasında tespit edilen gebeler(doğum öncesi 32. haftadan itibaren), emzirmenin yararları ve yönetimi konusunda bilgilendirilmektedir.
 4. Gebe izlemi yapılan tüm anne adaylarına doğumu takip eden ilk 30 ile 60 dakika içinde tıbbi bir sakınca yoksa bebeğini emzirmesi gerektiği konusunda eğitim verilmektedir
 5. Tüm gebeler ve lohusalar yeni doğan bebeklere tıbbi bir gerekçe görülmedikçe ilk 6 ay (su dahil) sadece anne sütü verilmesi konusunda bilgilendirilmektedir.(emzik ve biberon kullanmamaları konusunda uyarılmaktadır)
 6. Annelerin altıncı aydan sonra uygun ek gıda ilave ederek, bebeklerini 2 yaşına kadar emzirmeleri teşvik edilir.
 7. Bebeğin her istediğinde emzirilmesi teşvik edilmektedir. (anneler eğer emziriyorlarsa bebek acıktıkça ve her istediğinde emzirilmesi, bebeğin 3 saatten fazla uyuması halinde uyandırılıp meme vermeye teşvik edilmesi gerektiği öğretilmektedir)
 8. Anneler bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında; annelere, anne sütü ile beslemenin nasıl sürdürüleceği hakkında bilgi verilir, süt sağma teknikleri öğretilir.
 9. Kurumumuzda annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri uygun ortam ve mahremiyetlerinin sağlandığı emzirme alanı mevcuttur.
 10. Emzirmenin korunması desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için kurumlar arası işbirliği yapılmaktadır.
 11. Kurumumuzda anne sütü muadili ürünlerle ilgili gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.
 12. Kurumumuzun her sahasında Uluslararası Bebek Formülleri uygulamaları benimsenmekte ve uygulanmaktadır.